Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՌԴ դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 27-ին ընդունել է մեր երկրում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արարատ Միրզոյանը եւս մեկ անգամ ընդգծել է երկու երկրների միջեւ դաշնակցային հարաբերությունների կարեւորությունը եւ բարձր գնահատել ռուսական կողմի ակտիվ ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղում թե՛ մարտական գործողությունների դադարեցման եւ թե՛ ստեղծված հումանիտար խնդիրների հաղթահարման առումով: Ազգային ժողովի նախագահը շեշտել է, որ հայկական կողմի համար օրակարգային կարեւորագույն հարցն այս համատեքստում շարունակում է մնալ հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք եւ վստահություն հայտնել, որ ռուս գործընկերներն այս ուղղությամբ կշարունակեն միջնորդական ջանքեր գործադրել, որպեսզի ի կատար ածվի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության համապատասխան դրույթը:
Խորհրդարանի խոսնակն ընդգծել է նաեւ, որ եռակողմ հայտարարությունը չի լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը, եւ հայկական կողմը պատրաստակամ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում վերսկսել բանակցությունները Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ՝ հիմք ընդունելով ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը:
Դեսպան Կոպիրկինն իր խոսքում ներկայացրել է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ստեղծված  հումանիտար կենտրոնի, ինչպես նաեւ ռուս խաղաղապահների կողմից իրականացվող աշխատանքները: ՌԴ դեսպանն իր հերթին նշել է, որ հիմնախնդրի ամբողջական կարգավորման, այդ թվում եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցման համար անհրաժեշտ է շարունակել խաղաղ բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների՝ երկկողմ եւ բազմակողմ հարթակներում համագործակցության առավել ակտիվացմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:

А.Мирзоян встретился с послом РФ
27 января Председатель НС А.Мирзоян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом РФ в Армении   С.Копыркиным.
Приветствуя посла, А.Мирзоян вновь подчеркнул важность союзнических отношений двух стран и высоко оценил активную вовлеченность российской стороны как в прекращение боевых действий, так и в преодоление создавшихся гуманитарных проблем в Нагорном Карабахе. Председатель НС  особо выделил, что в  этом контексте важнейшим повесточным вопросом для армянской стороны продолжает оставаться  возвращение армянских военнопленных и пленных на родину, выразив надежду, что российские партнеры продолжат посреднические усилия в этом направлении    во исполнение  соответствующего положения подписанного 9 ноября трехстороннего заявления.
Спикер парламента подчеркнул, что трехстороннее заявление не решило Нагорно-Карабахскую проблему, и армянская сторона готова возобновить переговоры в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ вокруг статуса Нагорного Карабаха, основываясь на праве народов на самоопределение.
С.Копыркин представил работы, проводимые созданным РФ гуманитарным центром и российскими миротворцами. Посол РФ в свою очередь отметил, что для полного урегулирования проблемы, в том числе по статусу  Нагорного Карабаха, необходимо продолжить мирные переговоры в рамках МГ ОБСЕ.
В ходе встречи собеседники обсудили также широкий круг вопросов  активизации и углубления сотрудничества двух парламентов на двусторонних и многосторонних платформах.